search
  • Tolna megyei életképek 12.
    Sofőrverseny Dunaföldváron

November 27-én gépjárművezető ügyességi versenyt rendeztek Dunaföldváron. Azon a hatvankét évvel ezelőtti borongós november végi vasárnapon összegyűlt a város apraja-nagyja, hogy szurkoljanak a legügyesebb sofőröknek. A versenyt az MHS, vagyis a Magyar Honvédelmi Sport Szövetség dunaföldvári kirendeltsége hirdette meg és bonyolította le.

Hazánkban 1912 óta létezik államilag szervezett gépjárművezető képzés. A „gépjárművezetőket előkészítő tanfolyam” képzési és vizsgarendszere évtizedekig nagyon keveset változott. 1948 után azonban az MSZHSZ autós szakosztálya vette át a gépjárművezető oktatás feladatát. A Magyar Szabadságharcos Szövetség (MSZHSZ) 1948. február 29-én alakult meg, és rövid idő alatt tömegszervezetté vált. Üzemi, községi és városi szervezetei a Magyar Kommunista Párt irányítása alatt működtek. A szervezeteken belül céllövő, motoros, kerékpáros, sí, lovas és ejtőernyős szakosztályokat, kultúrcsoportokat alakítottak ki, természetesen aktív politikai felvilágosító munka és tevékeny mozgalmi élet mellett. A gépjárműoktatás a szervezetnél először a motoros képzéssel, motoros klubokkal indult. 1954-ben már 3000 sorköteles fiatalt képeztek ki járművezetővé.

1956-ban létrehozták az Autóközlekedési Tanintézetet (ATI), ami a Közlekedési és Postaügyi Minisztérium felügyelete alá tartozott, és ezzel az MSZHSZ monopóliuma megszűnt a gépjárművezető oktatás terén. Az MSZHSZ jogutódjává az 1957 júniusában létrehozott Magyar Honvédelmi Sport Szövetség, az MHS vált. 1967-ben újabb névváltoztatás következett, amikor a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány az MSZMP PB javaslatára létrehozta a Magyar Honvédelmi Szövetséget. Az MHS tehát MHSZ néven folytatta tovább tevékenységét egészen 1990-ig. A szervezet a gépjárművezető képzés, mellett olyan szakosztályokat működtetett, mint a lövész, modellező, rádiós, könnyűbúvár, repülő-ejtőernyős szakosztály, és olyan versenyeket rendezett, mint az Összetett Honvédelmi Verseny, Honvédelmi Kupa Lövészverseny, Tartalékosok Honvédelmi Versenye, Tartalékosok Lövészversenye, vagy a „Vezess kiválóan!” autó- és motorkerékpár verseny. Az MHSZ kirendeltségei az ország 139 városában és nagyközségében működtek, a szövetség közlekedésbiztonsági, közlekedésre nevelési tevékenysége jelentős volt, hiszen a gépjárművezető-képző iskolái, a sorköteles képzés, a gépjárműbarát szakkörök évtizedeken át kiválóan funkcionáltak. 1975-ben már 46 000 gépjárművezető kapott az MHSZ-nél jogosítványt.

A Dunaföldvári MHS szervezetnél is tartottak vezetőoktatói tanfolyamokat, ahol több százan tanulták meg a motorkerékpár, személy- és teherautó, valamint a vontató-vezetést, és szerezték meg a gépjárművezetői jogosítványt. 1960. november 27-én először rendeztek gépjárművezető ügyességi versenyt a városban olyan sofőrök részére, akik már kellő tapasztalattal rendelkeztek a nem éppen könnyű feladatok végrehajtásához. A motoros versenyzőknek át kellett hajtani egy keskeny billenő-pallón, utána meg kellett állni a kijelölt helyen, majd újra elindulva le kellett emelni menet közben egy dobozt az oszlopról. Miután végighajtottak a kijelölt, nyolcast formáló útvonalon, vissza kellett tenniük a dobozt a helyére. Az autósoknak hasonlóan nehéz próbát kellett kiállniuk a kijelölt pályán végighaladva. A gyakorlati feladatok teljesítését követően a sofőröknek elméletben is bizonyítaniuk kellett, három-három KRESZ és műszaki vizsgakérdés megválaszolásával. A dunaföldvári versenyt Rácz László személygépkocsi vezető nyerte, második helyezett Früwald Ferenc, a harmadik helyezett pedig Zsebeházi Miklós lett, akik motorkerékpárjukkal vettek részt a megmérettetésen. Hasonló ügyességi versenyeket számos alkalommal rendeztek Tolna megyében a gépjárművezetők részére.

 

Képek:

  • A személygépkocsivezetők egyik feladata az volt, hogy az üvegekkel kétoldalt kijelölt körben forduljanak meg (1-4. kép)
  • Hibátlanul oldotta meg feladatait Pannoniájával Früwald Ferenc (5-7. kép)
  • Motoros versenyzők a pályán (8-14. kép)
  • A versenyzők válaszolnak a KRESZ kérdésekre (15-18. kép)
  • Rácz László átveszi Kaszás Ferenctől az első díjat (19. kép)
  • Früwald Ferenc átveszi a második helyért járó díjat (20. kép)
  • Zsebeházi Miklós átveszi a harmadik helyezettnek járó díjat (21. kép)

 

Források:  

Tolna Megyei Népújság 1960. december 1. (X. évf.  283. sz.) 5.

Bötkös Ferenc (szerk): 25 éves a Magyar Honvédelmi Szövetség (Magyar Honvédelmi Szövetség, Budapest, 1973)

http://www.tanulovezeto.eu/node/1059

 

Fotók: Jantner János (WMMM Újkortörténeti archív fotó gyűjtemény)

Szöveg: Mácsainé Iván Éva

  • www.womm.hu
  •  • 
  • 2024 © Copyright
  •  • 
  • Minden Jog fenntartva
Az oldal betöltési ideje: 0.03 másodperc