search
  • A könyv világnapja
    Április 23-át 1995-ben az UNESCO ünnepnappá nyilvánította, azóta ez a nap a könyv és a szerzői jog világnapja.

Április 23-át 1995-ben az UNESCO ünnepnappá nyilvánította, azóta ez a nap a könyv és a szerzői jog világnapja. A dátumot katalán javaslatra jelölték meg, hisz ezen a napon (1616. április 23-án) hunyt el a világirodalom két klasszikusa William Shakespeare és Miguel de Cervantes. Érdekesség, hogy a katalánoknál ez a nap Sárkányölő Szent György napja is, aki a 4. században végzett a sárkánnyal és az annak véréből kinőtt rózsát a megmentett hercegnőnek ajándékozta. Katalóniában a mai napig fennálló szép szokás, hogy ezen a napon minden megvásárolt könyv mellé egy szál rózsát is kapnak az olvasók ajándékba.

A könyv világnapja kapcsán világszerte az olvasás fontosságára, szépségére, a könyvek sokszínűségére hívják fel a figyelmet. A Wosinsky Mór Megyei Múzeum e napon a szakkönyvtára és a benne található rengeteg érdekes és értékes, régi és új könyvre hívja fel az olvasók figyelmét.

A múzeum könyvtára régi múltra tekint vissza, hiszen a múzeum alapításával egyidős. A kezdeti gyűjtemény Tolna megye neves személyiségeinek (Wosinsky Mór, gróf Apponyi Sándor, báró Jeszenszky László és György stb.) ajándékaiból állt össze. A könyveket először az emeleti nagyterem tíz szekrényében helyezték el a szobrok és a képtár mellett. Az első könyvtáros, vagyis a „könyvtári osztály őre” Haugh Béla lett. Az általa összeállított katalógus szerint 1904-ben 2189 kötetet számlált a gyűjtemény. Már akkor is, ahogy napjainkban, a gyűjtőkör a régészet, történelem, numizmatika, néprajz, helytörténet, művészetek témakörökre, illetve a megyéhez kötődő írók műveire terjedt ki.

A könyvgyűjteményt később helyszűkösség miatt átköltöztették egy másik emeleti terembe, székekkel, olvasóasztalokkal, állványokkal látták el. A mai könyvtárteremben a vármegyei levéltár irat anyaga volt elhelyezve. A 20. század világháborús éveiben a múzeumot hadikórházként, a kiállítótermeket gabonaraktárként használták, így sajnos nagyon sok értékes könyv, irat veszett el, semmisült meg. Az 1950-es években megkezdődött a múzeum épületének helyreállítása, a könyvgyűjtemény rendezése, gyarapítása. 1945 után a Tolna megyei földbirtokos családokat vagyonelkobzással sújtották, e családok könyvei a múzeumba kerültek. 1965. január 1-jén, az akkori statisztika alapján, 6264 darab könyvvel és 1501 darab folyóirattal rendelkezett a könyvtár. 1981-ben a könyvtár a földszinti kiállítóterem megszüntetésével nyerte el mai helyét. Azóta folyamatosan bővült a könyvállomány, modernizálódott a könyvtárterem. Ma ezt a termet könyvtár- és előadóteremként használja a múzeum. További könyvanyag található zárt könyvszekrényekben és az irodákban, illetve a Vármegyeháza, a Babits Mihály Emlékház, az Irodalom Háza – Mészöly Miklós Emlékház épületeiben. A mai szakkönyvtár állománya mintegy 30000 kötet.

A könyv világnapja alkalmából fontosnak tartjuk felhívni a figyelmet, hogy a szépirodalom olvasása mellett fedezzük fel a letűnt korok értékes könyveit, könyvtárait is, merüljünk el a különböző tudományterületek szakkönyveinek rejtelmeiben, gyönyörködjünk a régi könyvek szépségében.

 

Írta: Hucker Veronika

Felhasznált irodalom:

 

Haugh Béla: A Tolnavármegyei Muzeum könyvtárának katalógusa. Szekszárd 1904.

Jelentés Tolnavármegye Muzeumegyesületének 1907. évi működéséről. Szekszárd 1908.

Mészáros Gyula: A szekszárdi múzeum hetven éve (1895-1965). Szekszárd 1966. (A szekszárdi Balogh Ádám Múzeum füzetei 5.)

Tolnavármegye Muzeumbizottságának 1905. évi jelentése. Szekszárd 1906

A Tolnavármegyei Múzeum és Múzeum-egylet évkönyve 1902. évről. Szerk. Haugh Béla – Székely Ferencz. Szekszárd 1902.

http://www.bazkonyvtar.hu/spatak/hu/node/6828

  • www.womm.hu
  •  • 
  • 2024 © Copyright
  •  • 
  • Minden Jog fenntartva
Az oldal betöltési ideje: 0.03 másodperc