search
  • Tolna megyei életképek 7.
    Műemléki világnap – április 18.

A naptárunk igen sok olyan napot tartalmaz, amely egy-egy tudományág jelentőségére, vagy kiemelendő, védelmezendő dologra hívja fel a figyelmet. Az épített örökségünkkel foglalkozók, hivatalból és magánérdeklődésből a műemléki világnapot tartják fontosnak. Mindennapi környezetünk folyamatos átalakuláson megy át, de sok olyan elemet tartalmaz, amelyek az elmúlt évszázadok, vagy a közelmúlt megőrzendő, kiemelkedő alkotásai. A hétköznapokban inkább csak a templomok, várak, nagyobb paloták azok, amelyek értéknek számítanak, azonban, lakókörnyezetünkben is számos megőrzésre érdemes lakóház, középület, vagy ipari- vagy mezőgazdasági építmény van. Vizsgálni kell folyamatosan, mi is érdemes megtartásra, felújításra. Fokozottan ügyelnünk kell arra, hogy felhívjuk a figyelmet arra, az értékre, ami mellett sokszor csak elsétálunk napi teendőink közepette.

Az ICOMOS (Műemlékek és Műemlékhelyszínek Nemzetközi Tanácsa) 1982-ben kezdeményezte, hogy minden évben legyen egy nap, ami a műemlékekről szól, felhívja a közvélemény figyelmét az épített örökség megóvásának fontosságára és figyelmeztet a pusztuló emlékek megmentésének lehetőségeire. 1984. április 18-án rendezték meg először a műemléki világnapot, amely egyre nagyobb jelentőségű eseménnyé vált az elmúlt évtizedekben. https://memmdk.hu/cikkek/hirek/muemleki-vilagnap-2021, https://www.icomos.hu/index.php/hu/rendezvenyek/muemleki-vilagnap

2014-ben a szekszárdi vármegyeháza felújítása részesült ICOMOS díjban. 2010. december és 2011. december között újult meg, korszerűsödött az Európa Kulturális Fővárosa programhoz kapcsolódóan „Szekszárd Megyei Jogú Város Kulturális életének javítása a Vármegyeháza és környéke felújításával” címmel Európai Uniós projekt keretében Szekszárd legjelentősebb műemléki épülete. A klasszicista Vármegyeháza a Béla király téren található, mai formáját Pollack Mihály tervezte, 1828 és 1833 között épült. A megyeháza udvarán található az I. Béla király által 1061-ben alapított apátsági templom, amelynek feltárása 1972-ben fejeződött be. Az újabb kutatás során (2009-2011-ben) a padlószint alatt megtalálták az épület északi falához csatlakozó gótikus kápolna maradványait, amely a jelenlegi felújítás során a leglátványosabb építészeti elemként bemutatásra került. A munkák során előkerültek az egykori szekszárdi vár falai is. A feltárt falak egy bemutatható szakasza a vármegyeháza északi szárnya előtti részen látható.

(https://www.icomos.hu/datas/icomos-dij/2014/icomos_dij_laudacio_szekszardi_megyehaza_honlapra.pdf)

 

Dr. Vizi Márta Ph.D.

régész-főmuzeológus

  • www.womm.hu
  •  • 
  • 2024 © Copyright
  •  • 
  • Minden Jog fenntartva
Az oldal betöltési ideje: 0.03 másodperc